Jak pszczoły zbierają propolis?

Jak pszczoły zbierają propolis?

Co to jest żywica roślinna?

Żywice są częścią ochrony roślin w odpowiedzi na wrażliwość (nowy wzrost i pąki liści) oraz uszkodzenia (przecięcia i pęknięcia). Melatonina spray zawiera lotne związki, które pomagają zwierzętom i patogenom. Te lotne związki przyciągają również dobroczyńców, którzy żerują lub pasożytują na zwierzętach atakujących roślinę. Pszczoły miodne zbierają te żywice i mieszają je z woskiem pszczelim, aby uzyskać propolis.

Wiele roślin wytwarza żywice dostępne dla pszczół miodnych, w tym gatunki topoli, brzozy, kasztanowca i drzew iglastych. Związki zawarte w żywicy różnią się znacznie między gatunkami, nawet w obrębie gatunku i między sąsiednimi drzewami tego samego gatunku.

Skład każdej żywicy jest bardzo złożony. Wykazano, że jedna pojedyncza próbka może zawierać do 300 oddzielnych związków i śladowych ilości. Ponadto badania wykazały, że pszczoły miodne aktywnie wybierają określone (chemo)typy roślin i rekrutują pszczoły robotnice do żerowania na nich. Chociaż pszczoły mogą preferować określoną żywicę, zbierają ją również z innych źródeł.

Różne żywice mają różne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Stąd, wykorzystując żywicę z szerokiego spektrum źródeł, pszczoły miodne zapewniają lepszą ochronę przed różnymi patogenami. Naukowcy zastanawiają się, czy pszczoły miodne nie tylko wyszukują poszczególne rośliny w celu uzyskania określonej mieszaniny związków zawartych w ich żywicy, ale także czy celowo wprowadzają mikroorganizmy do roślin, aby wywołać lub utrzymać produkcję żywicy i/lub zmienić jej skład chemiczny.

Jak pszczoły miodne zbierają żywicę na propolis?

Zbieranie propolis to ciężka praca dla pszczół. W związku z tym odbiór jednego ładunku często zajmuje od pół godziny do godziny. Żywica jest zdrapywana z roślin żuchwami i przenoszona na tylne nogi pszczół. Ponieważ jest tak lepki, zbieracze żywicy nie mogą sami rozładować żywicy. Dlatego często można je zobaczyć na szczytach ramek, czekając na pomoc innej pszczoły.

Po usunięciu żywicy z koszyczków pyłkowych miesza się ją z woskiem i śliną. Następnie pszczoły umieszczają go w ulu. W zdrowej kolonii jest tylko niewielka liczba zbieraczy żywicy. Stanowią mniej niż 1% całkowitej siły żerującej.

Pszczoły miodne zbierają żywicę przez cały okres aktywności, ze wzrostem pod koniec lata. To część zimowych przygotowań pszczół. Używają propolisu do wypełniania pęknięć i regulowania przepływu powietrza, a także do utrzymania zdrowej kolonii i zwalczania chorób.

Komercyjne i medyczne zastosowania propolisu

Dzięki współczesnej nauce wiemy już, że propolis krople mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwgrzybicze i immunomodulujące. Zarówno w odniesieniu do zdrowia pszczół miodnych, jak i zdrowia ludzi. Specjaliści medyczni używają propolisu w aplikacjach miejscowych, nalewkach, sprayach do ust i płynach do płukania ust. Propolis jest również stosowany jako suplement diety w celu wzmocnienia układu odpornościowego oraz w pielęgnacji włosów i skóry. Lista jego zastosowań jako środka domowego jest dość wyczerpująca.