JAK PRANIE MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE SZAMBO?

JAK PRANIE MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE SZAMBO?

Znowu jest dzień prania! Pralki zużywają dużo wody, więc nic dziwnego, że to urządzenie może sprawiać problemy właścicielom szamba. Bez odpowiedniej opieki i planowania szambo może zostać zalane lub zatkane przez pralkę. Dowiedz się, jak pranie może wpłynąć na szambo i jak uniknąć uszkodzenia systemu szamba.

ZA DUŻO PRANIA

Szamba są zaprojektowane do obsługi tylko określonej ilości wody każdego dnia. Pranie wielu rzeczy w ciągu jednego dnia może przeciążyć system. Jeśli zbyt dużo ścieków dostanie się do szamba w krótkim czasie, zbiornik wypuści ścieki do odpływu, zanim zostaną one przetworzone, powodując powodzie i szkody. Spróbuj trzymać się jednego ładunku prania dziennie lub rozłóż go, robiąc ładunek rano i kolejny wieczorem.

BRUDNE FILTRY KŁACZKÓW

Wszyscy znamy filtr kłaczków znajdujący się w suszarkach, ale niektórzy mogą nie wiedzieć, że Twoja pralka może również mieć filtr kłaczków. Jeśli filtr jest wypełniony, nadmiar włókien i kłaczków spłynie do szamba, powodując potencjalne zatykanie. Chociaż nie musisz czyścić filtra pralki tak często, jak suszarki, dobrą zasadą jest sprawdzanie go raz na kilka miesięcy, aby upewnić się, że nie gromadzi się na nim osad.

NADMIAR DETERGENTU

Wlewanie dodatkowego detergentu może wydawać się nieszkodliwe, ale może mieć duży wpływ na sposób, w jaki system septyczny przetwarza odpady. System septyczny opiera się na pożytecznych bakteriach, które rozkładają zanieczyszczenia. Wiele detergentów do prania zawiera chemikalia czyszczące, takie jak fosforany i środki powierzchniowo czynne, które mogą zniszczyć te ważne bakterie i uniemożliwić zbiornikowi wykonywanie swojej pracy.  Szamba betonowe nie są wcale takie proste w utrzymaniu. Użycie mniejszej ilości detergentu pozwoli wodzie go rozcieńczyć, zanim wpłynie na bakterie.

JAKIEGO DETERGENTU NALEŻY UŻYĆ?

Omówiliśmy wpływ, jaki ilość detergentu może mieć na szambo, ale ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rodzaj używanego detergentu.

  • Płyn
    • Płynny detergent jest najlepszą opcją dla właścicieli septycznych. Dzięki swojej formie ten detergent nie zatyka rur i szamba. Może być skutecznie stosowany w każdych warunkach wodnych. 
  • Proszek
    • Chociaż detergent w proszku jest niedrogi i łatwy w użyciu, istnieje większe prawdopodobieństwo zatkania rur. Głównym problemem związanym z proszkiem są składniki, których używa. Wiele firm dodaje wypełniacze, aby zachować teksturę detergentu w proszku. Utrudnia to rozpuszczanie i może prowadzić do powstawania gęstych grudek i gromadzenia się w zbiorniku. 
  • Strąki
    • Wiele gospodarstw domowych zaczęło używać detergentów w kapsułkach ze względu na ich wygodę. Większość strąków nadaje się do użytku, jeśli są oznaczone jako „bezpieczne dla sepsy”. Należy pamiętać, że niektóre strąki mogą być szkodliwe dla szamba, jeśli zawierają elementy, które nie rozkładają się całkowicie, wytwarzają zbyt dużo piany lub mają wysoki poziom środków powierzchniowo czynnych.