UZYSKIWANIE WODY DESZCZOWEJ DO PICIA: DLACZEGO SYSTEM OCZYSZCZANIA JEST KONIECZNOŚCIĄ W PRZYPADKU ZBIORNIKÓW NA DESZCZÓWKĘ

UZYSKIWANIE WODY DESZCZOWEJ DO PICIA: DLACZEGO SYSTEM OCZYSZCZANIA JEST KONIECZNOŚCIĄ W PRZYPADKU ZBIORNIKÓW NA DESZCZÓWKĘ

Pozyskiwanie i picie wody deszczowej nie jest nową koncepcją. Co najmniej pół wieku temu ludzie nadal zbierali i bezpiecznie pili deszczówkę prosto ze swoich zbiorników wodnych. Alternatywnie, wodę deszczową zebraną w studniach można bezpiecznie wykorzystać do codziennego spożycia, oprócz wykorzystania jej do prac domowych. Jednak wraz z upływem czasu zmienił się także świat, w którym żyjemy. Do pozyskiwania wody potrzeba produktu typu biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Teraz wiemy, że picie wody deszczowej wiąże się z większym ryzykiem. W powietrzu można znaleźć więcej zanieczyszczeń, przez co woda deszczowa nie nadaje się do spożycia. Mimo to pozwoliło nam to opracować sposoby oczyszczania wody deszczowej i przygotowania jej do picia, czystszej jak poprzednio. Ale jakie procesy są w to zaangażowane? Czy potrzebujesz tego w domu ze swoim zbiornikiem na wodę deszczową i systemem zbierania? Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego systemy oczyszczania są niezbędne, jeśli woda deszczowa w zbiornikach jest wykorzystywana do konsumpcji.

Czy to obowiązkowa pozycja w każdym domu?

W miejscach, gdzie czysta, pitna i łatwo dostępna słodka woda jest rzadka, deszczówka jest surowcem odnawialnym, który jest dla niej idealną alternatywą. W okresach suszy lub niezapowiedzianych przerw w dostawie wody lepiej mieć zapasową usługę, niż czekać na przywrócenie usługi. Dlatego prosty system oczyszczania jest integralną częścią systemu zbierania wody deszczowej.

Posiadanie własnego dedykowanego systemu filtracji i oczyszczania sprawia, że ​​gospodarstwo domowe jest samowystarczalne we własnym zakresie, rzadko (jeśli w ogóle) polega na wodociągach miejskich. Eliminuje to wszelkie dodatkowe rurociągi potrzebne do podłączenia gospodarstwa domowego do stacji uzdatniania wody i drastycznie obniża związane z tym koszty. Koszt zakupu zbiornika na wodę deszczową oraz systemów filtracji i oczyszczania wydaje się być znaczną inwestycją, ale ta jednorazowa płatność przewyższa potencjalne oszczędności kosztów wody w gospodarstwie domowym w dłuższej perspektywie. Naziemne zbiorniki na deszczówkę są potrzebne do zbierania wody z deszczu.

Jak zbierana jest woda deszczowa?

Przede wszystkim woda deszczowa jest zbierana za pomocą systemu transportowego, który przenosi wodę deszczową z dachu (z rynny), do zbiornika na wodę i do kranu. Jest to najprostsza forma systemu zbierania wody deszczowej, jaką gospodarstwo domowe mogłoby zainstalować przy najmniejszej liczbie ruchomych części. Jednak zebrana woda deszczowa może nie nadawać się do spożycia i może być wykorzystywana wyłącznie jako źródło szarej wody.

W systemie transportowym należy zainstalować dodatkowe filtry, aby zapewnić, że zanieczyszczenia, takie jak odchody zwierzęce, kurz, liście i piasek, nie przedostaną się do zebranej wody deszczowej. Kilka filtrów o zmniejszających się rozmiarach cząstek może być dalej potrzebnych do usunięcia mniejszych cząstek, których nie mogą usunąć sita. Należy jednak pamiętać, że w miarę zmniejszania się wielkości cząstek filtra koszt każdego filtra wzrasta, a proces filtracji staje się wolniejszy.

Metody oczyszczania wody

Podczas zbierania wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do konsumpcji, wymagane są filtry i systemy oczyszczania. Systemy te mogą być tak proste, jak sita siatkowe, dodatki chloru i filtry węglowe, po bardziej złożone systemy, takie jak filtracja membranowa. Poniżej znajduje się lista powszechnych sposobów oczyszczania wody deszczowej w domach:

  • Chlor. Najtańsza i najszybsza metoda oczyszczania wody, chlor jest środkiem dezynfekującym stosowanym w publicznych systemach wodociągowych w minionym stuleciu. Zastosowanie chloru jako środka dezynfekującego wodę praktycznie wyeliminowało cholerę, dur brzuszny, czerwonkę i zapalenie wątroby. Istnieją jednak pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu chloru, takie jak objętość wody do oczyszczania, poziom pH i temperatura. Ponadto potrzebne są filtry z węglem aktywnym, aby usunąć wyraźny posmak chloru w wodzie.

  • Światło ultrafioletowe. Szeroko stosowane w Europie od ponad pół wieku światło ultrafioletowe jest stosunkowo bezpieczną alternatywą dezynfekcji wody. Światło UV zakłóca strukturę genetyczną organizmu poprzez penetrację jego ścian komórkowych, uniemożliwiając jego zdolność do reprodukcji, a tym samym czyniąc go nieszkodliwym.

  • Filtracja membranowa . Ogólne określenie technologii membran napędzanych ciśnieniem, takich jak mikrofiltracja, ultrafiltracja, nanofiltracja i odwrócona osmoza. Filtracja membranowa polega na przepychaniu wody przez warstwę materiału. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w miarę jak system staje się bardziej złożony i im mniejszy jest rozmiar porów, tym jest on droższy i przepływ wody staje się wolniejszy. Ale to praktycznie usuwa wszelkie ślady glonów, bakterii, gliny, cyst i innych osadów fizycznych.

  • Destylacja. Najbardziej energochłonna metoda oczyszczania wody deszczowej, ale prawdopodobnie najczystsza spośród innych systemów, ponieważ praktycznie usuwa prawie wszystkie substancje znajdujące się w wodzie. Destylacja polega na podgrzaniu wody w celu oddzielenia wszelkich zanieczyszczeń, a następnie zebraniu wody z kondensatu powstałego w wyniku podgrzania wody. Większość systemów destylacji jest droga i może nie być łatwo dostępna dla małych gospodarstw domowych. Podziemne zbiorniki na deszczówkę także potrzebują taki system.

Idealne zbiorniki na wodę deszczową do systemów filtracji i oczyszczania

Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem zebranej wody deszczowej zarówno do konsumpcji, jak i do użytku na zewnątrz, oto kilka zbiorników na wodę deszczową, które idealnie nadają się do takich systemów:

  • Podpokładowe zbiorniki na deszczówkę . Zbiorniki te są idealne dla gospodarstw domowych o ograniczonej przestrzeni. Te zbiorniki na wodę deszczową można zainstalować pod domem, w piwnicy lub piwnicy, co oznacza, że ​​system zbierania wody deszczowej można łatwo przymocować do zbiornika pod pokładem. Mniej części oznacza mniej konserwacji i niższe koszty.

  • Wąskie zbiorniki na wodę deszczową . Te opływowe zbiorniki na wodę deszczową są przymocowane z boku domu, co oznacza, że ​​znajduje się bezpośrednio pod systemem odprowadzania wody deszczowej. Ten kompaktowy zbiornik może pomieścić do 6000 litrów wody i jest wykonany z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Używanie wody deszczowej do picia jest tak naturalne, jak sam padający deszcz. Jednak konieczne jest podjęcie dalszych procedur, aby zapewnić, że zebrana woda deszczowa jest zdatna do picia. Wraz z postępem technologicznym dostępnym dla konsumentów części stają się tańsze, co oznacza, że ​​więcej osób ma dostęp do odnawialnej, bezpiecznej wody pitnej.