Typy splitterów światłowodowych

Typy splitterów światłowodowych

Sklasyfikowane według stylu opakowania

Splitter światłowodowy może być zakończony różnymi rodzajami złączy, a opakowanie podstawowe może być typu pudełkowego lub typu rurkowego ze stali nierdzewnej. Rozgałęźnik światłowodowy jest zwykle używany z kablem o średnicy zewnętrznej 2 mm lub 3 mm, podczas gdy drugi jest zwykle używany w połączeniu z kablami o średnicy zewnętrznej 0,9 mm. Poza tym ma różne konfiguracje podziału, takie jak 1×2, 1×8, 2×32, 2×64 itp.

Klasyfikacja splittera według medium transmisyjnego

W zależności od różnych mediów transmisyjnych wyróżnia się splitter światłowodowy jednomodowy i wielomodowy splitter światłowodowy. Splitter światłowodowy wielomodowy oznacza, że światłowód jest zoptymalizowany do pracy w falach 850 nm i 1310 nm, natomiast jednomodowy oznacza, że światłowód jest zoptymalizowany do pracy w falach 1310 nm i 1550 nm. Poza tym, w oparciu o różnice długości fal roboczych, istnieją rozdzielacze optyczne z pojedynczym i podwójnym oknem. Pierwszy ma wykorzystywać jedną roboczą długość fali, natomiast drugi rozdzielacz światłowodowy ma dwie robocze długości fal.

Sklasyfikowane według techniki wytwarzania

Splitter FBT opiera się na tradycyjnej technologii zgrzewania kilku włókien ze sobą od strony włókna, co zapewnia niższe koszty. Rozgałęźnik PLC oparty jest na technologii planarnych obwodów fal świetlnych, która jest dostępna w różnych współczynnikach podziału, w tym 1:4, 1:8, 1:16, 1:32, 1:64 itd. i można podzielić na kilka typów , takie jak goły rozdzielacz PLC, bezblokowy rozdzielacz PLC, rozdzielacz ABS, rozdzielacz LGX box, rozdzielacz PLC fanout, rozdzielacz PLC typu mini plug-in itp. Sprawdź następującą tabelę porównawczą rozdzielacza PLC i rozdzielacza FBT:

Typ Rozgałęźnik PLC Rozgałęźniki sprzęgające FBT

Robocza długość fali 1260nm–1650nm (pełna długość fali) 850nm, 1310nm, 1490nm i 1550nm
Współczynniki rozdzielacza Równe współczynniki rozdzielania dla wszystkich gałęzi. Stosunki rozdzielacza można dostosować.

Wydajność Dobra dla wszystkich podziałów, wysoki poziom niezawodności i stabilności Do 1:8 (może być większy przy większej awaryjności).

splitter sc apc.

Wejście/Wyjście Jedno lub dwa wejścia z maksymalnie 64 włóknami na wyjściu Jedno lub dwa wejścia z maksymalnie 32 włóknami na wyjściu.

Obudowa goła, bezblokowa, moduł ABS, obudowa LGX, typ wtyczki mini, montaż w stojaku 1U goła, bezblokowa, moduł ABS.

Jak wybrać odpowiedni splitter światłowodowy?

Ogólnie rzecz biorąc, doskonały rozdzielacz światłowodowy musi przejść szereg rygorystycznych testów. Wskaźniki wydajności, które będą miały wpływ na splitter światłowodowy, są następujące:

Tłumienie wtrąceniowe: Odnosi się do dB każdego wyjścia w stosunku do wejściowej straty optycznej. Zwykle im mniejsza wartość tłumienności wtrąceniowej, tym lepsza wydajność splittera.

Strata odbicia: Znana również jako utrata odbicia, odnosi się do utraty mocy sygnału optycznego, który jest zwracany lub odbijany z powodu nieciągłości w światłowodzie lub linii przesyłowej. Zwykle im większa strata na powrocie, tym lepiej.

Współczynnik podziału: Zdefiniowany jako moc wyjściowa portu wyjściowego rozdzielacza w aplikacji systemowej, która jest powiązana z długością fali transmitowanego światła.

Izolacja: Wskazuje optyczny rozdzielacz ścieżki światła na inne ścieżki optyczne izolacji sygnału optycznego.

Poza tym jednorodność, kierunkowość i utrata polaryzacji PDL są również kluczowymi parametrami wpływającymi na działanie wiązki splittera sc apc.

W przypadku konkretnych wyborów, FBT i PLC to dwa główne wybory dla większości użytkowników. Różnice między splitterem FBT a splitterem PLC zwykle dotyczą długości fali roboczej, współczynnika podziału, asymetrycznego tłumienia na gałąź, wskaźnika awaryjności itp. Z grubsza rzecz biorąc, rozdzielacz FBT jest uważany za opłacalne rozwiązanie. Rozgałęźnik PLC charakteryzujący się dobrą elastycznością, wysoką stabilnością, niską awaryjnością i szerszymi zakresami temperatur może być stosowany w zastosowaniach o dużej gęstości. Aby dowiedzieć się więcej na temat rozdzielacza FBT i PLC, możesz przeczytać ten artykuł: Rozgałęźnik FBT vs rozdzielacz PLC.

Jeśli chodzi o wydatki, koszty rozdzielaczy PLC są generalnie wyższe niż rozdzielaczy FBT ze względu na skomplikowaną technologię produkcji. W określonych scenariuszach konfiguracji zaleca się, aby konfiguracje podziału poniżej 1×4 korzystały z rozdzielacza FBT, natomiast konfiguracje podziału powyżej 1×8 są zalecane w przypadku rozdzielaczy PLC. W przypadku transmisji na jednej lub dwóch długościach fal, rozdzielacz FBT zdecydowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. W przypadku transmisji szerokopasmowej PON, rozdzielacz PLC jest lepszym wyborem, biorąc pod uwagę przyszłe potrzeby rozbudowy i monitorowania.

Uwagi końcowe

Rozgałęźniki optyczne umożliwiają dystrybucję sygnału w światłowodzie pomiędzy dwoma lub większą liczbą włókien. Ponieważ rozgałęźniki światłowodowe nie zawierają elektroniki ani nie wymagają zasilania, stanowią integralny element i są szeroko stosowane w większości sieci światłowodowych. Dlatego wybór rozgałęźników światłowodowych w celu zwiększenia efektywności wykorzystania infrastruktury optycznej jest kluczem do opracowania architektury sieci, która przetrwa długo.