SYSTEMY SZAMB I ICH DZIAŁANIE

SYSTEMY SZAMB I ICH DZIAŁANIE

Jako właściciel domu możesz się zastanawiać: jak w ogóle działa system septyczny? Ten niewidoczny system pełni niezwykle ważną funkcję w Twoim domu, a jego wymiana to ogromny wydatek. Bardzo różni się od miejskich systemów kanalizacyjnych, szambo jest samodzielnym podziemnym systemem, który odprowadza ścieki z toalet, pryszniców, pralni, zmywarek i zlewów w domu, a następnie zawraca te ścieki do ziemi.

Dzięki odpowiedniemu harmonogramowi konserwacji pomp możesz utrzymać prawidłowe działanie szamba przez lata. Aby Twój system działał długo, musisz zrozumieć systemy septyczne, sposób ich działania oraz sposoby podejmowania działań w razie potrzeby.

Proces rozpoczyna się od szamba

Aby zrozumieć, jak działają szamba, zacznijmy od zbiornika. Wlotowa rura spustowa z twojego domu dostarcza wszystkie ścieki do podziemnego, hermetycznego pojemnika na zewnątrz, zwanego szambo. Jest to pierwszy krok systemu filtracji ścieków w Twoim domu. Jak każda płynna mieszanina, ostatecznie ścieki rozdzielą się na kilka warstw. Ciała stałe osadzają się na dnie zbiornika, tworząc „szlam”, olej i tłuszcz unoszą się na górę, tworząc „szumowiny”, podczas gdy środek jest wypełniony wodnistą mieszanką zwaną „ściekami”. Ścieki oddzielają się, gdy przemieszczają się z jednej strony zbiornika na drugą. Podstawowa konstrukcja rury wylotowej szamba w kształcie litery T rozciąga się na 18 cali do środka zbiornika, co zatrzymuje szumowiny na górze i szlam na dole,

Wykorzystanie natury do wspomagania pracy systemu septycznego

Ścieki przepływają do rury wylotowej-T i ze szamba do skrzynki rozdzielczej, skrzynki zrzutowej lub innego zatwierdzonego urządzenia dystrybucyjnego, a następnie do systemu perforowanych rur z tworzywa sztucznego lub systemu typu komorowego zakopanego pod ziemią. Jest to określane jako septyczne pole drenażowe (nazywane również septycznym polem ługującym). Wszelkie bakterie, patogeny lub zanieczyszczenia są następnie filtrowane ze ścieków przez mikroorganizmy naturalnie występujące w piasku i glebie poniżej drenażu, aż świeżo oczyszczona woda dotrze do wód gruntowych głębiej pod powierzchnią. Utrzymanie szamba w czystości, niezatykaniu i swobodnym przepływie jest najważniejszym elementem tego, jak system septyczny działa jako skuteczny system filtracji. Z biegiem czasu często dochodzi do gromadzenia się osadów w polu drenażu, w miejscu styku pola drenażu i gruntu, ale niewłaściwie zarządzane, zablokują naturalny przepływ ścieków, powodując tworzenie się zatorów i zastoisk na podwórku. (Zapoznaj się z artykułem Biomat, aby uzyskać dalsze wyjaśnienia, w jaki sposób i dlaczego może to być dobre lub złe dla twojego systemu)

Co dzieje się z osadem i szumowiną?

Dbanie o szamba chroni lokalną wodę pitną i inne źródła wody przed zanieczyszczeniami i bakteriami. W ramach procesu separacji szlam i szumowiny pozostają w osadniku gnilnym. Naturalnie występujące bakterie będą dalej rozkładać szlam wewnątrz zbiornika, zachęcając do większej separacji. Mimo to gromadzenie się szlamu na dnie i szumowiny na górze szamba musi być okresowo usuwane, aby system działał prawidłowo. Brak pompowania szamba w odpowiednich odstępach czasu może spowodować uszkodzenie odpływu i nieprzyjemne zapachy… lub, co gorsza, zaleganie ścieków na podwórku i cofanie się ścieków do domu. Wszystkie rzeczy, których jako właściciele domów chcielibyśmy uniknąć, jeśli to możliwe.

Łatwo jest utrzymać bezproblemową pracę systemu septycznego, wykonując kilka łatwych do wykonania kroków

Prosta proaktywna konserwacja pomp jest najczęstszą metodą konserwacji szamba i jest skuteczna przez wiele lat. Zrozumienie, w jaki sposób system septyczny zawodzi, pozwala wiedzieć, jak temu zapobiec. (Aby uzyskać dalsze wyjaśnienia, zapoznaj się z artykułem Biomat). Szacuje się, że 21 milionów domów korzysta z szamba w celu wyeliminowania zanieczyszczeń i naturalnego recyklingu ścieków. Systemy septyczne są przyjazne dla środowiska i wykorzystują naturalne filtrowanie gleby w celu wyeliminowania odpadów i ochrony lokalnych źródeł wody. Przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji system septyczny będzie działał skutecznie przez lata.