JAK MIKROGRANULKI I MIKROZŁUSZCZACZE ZAOPATRUJĄ TWOJE SZAMBO

JAK MIKROGRANULKI I MIKROZŁUSZCZACZE ZAOPATRUJĄ TWOJE SZAMBO

Być może jednymi z najbardziej zaskakujących septycznych „parszywych tuzinów” są mikrogranulki i mikrozłuszczacze. W końcu, ile szkód mogą wyrządzić te maleńkie koraliki? Okazuje się, że całkiem sporo. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób mikrogranulki i mikrośrodki złuszczające mogą zatankować system septyczny i odkryć bezpieczne dla sepsy alternatywy, które nadal są doskonałe dla Twojej skóry.

JAK SYSTEM OCZYSZCZANIA WSTĘPNEGO ODDZIELA ŚCIEKI

Aby zrozumieć niebezpieczeństwa, jakie mikrogranulki i mikrośrodki złuszczające stanowią dla twojego systemu septycznego, warto zrozumieć, jak działa twój podstawowy system oczyszczania, aby oddzielić ścieki z gospodarstwa domowego i dlaczego. Pierwsza faza oczyszczania ścieków domowych rozpoczyna się od umożliwienia im osadzania się w trzech naturalnych warstwach. Ciała stałe opadają na dno, tworząc warstwę szlamu, podczas gdy pływające ciała stałe (oleje i tym podobne) unoszą się na powierzchnię, tworząc warstwę szumowiny. Pomiędzy nimi znajduje się względnie klarowny odciek, który przepływa przez przegrody do układu oczyszczania wtórnego, aby dokończyć proces oczyszczania. 

Problem z zawieszonymi ciałami stałymi

 Krążą w ściekach, dopóki nie wypłyną do wtórnego systemu oczyszczania, gdzie mogą tworzyć chodaki, które uniemożliwiają prawidłowe oczyszczenie ścieków. Jeśli te zawieszone ciała stałe są organiczne, ostatecznie ulegną rozkładowi. Nadal mają potencjał do tworzenia chodaków, ale przy dość niskim ryzyku. Ale z drugiej strony, jeśli te zawieszone ciała stałe są nieorganiczne (lub nie ulegają łatwo biodegradacji), mogą zatkać pory gleby, co trwale zmniejsza zdolność gleby do przyjmowania i właściwego oczyszczania ścieków.

JAK MIKROGRANULKI I MIKROZŁUSZCZACZE ZACHOWUJĄ SIĘ W TWOIM SZAMBIE

Mikrokulki są często wykonane z plastiku, chociaż ostatnio wprowadzono inne mikrośrodki złuszczające jako „przyjazne dla środowiska” alternatywy. Te mikrośrodki złuszczające są zwykle lżejsze i mniej gęste niż woda, co pozwala im zostać zawieszonymi w ściekach w ramach podstawowego systemu oczyszczania. Zwykle wykonane z tworzywa sztucznego mikrokulki są nieorganiczne i nie rozkładają się, lecz zbierają się w porach gleby i tworzą chodaki, które trwale wpływają na zdolność gleby do oczyszczania ścieków.

Od czasu uchwalenia ustawy z 2015 r . plastikowe mikrokulki mniejsze niż 5 mm (rozmiar gumki od ołówka) są zabronione w produktach przeznaczonych do złuszczania lub oczyszczania jakiejkolwiek części ciała. Trzeba wziąć to pod uwagę, żeby szamba betonowe nie były do wymiany. Chociaż jest to wspaniała wiadomość dla naszych dróg wodnych i życia morskiego, inne mikrośrodki złuszczające przedostały się do kosmetyków, które mogą mieć równie zabójczy wpływ na układ septyczny. Należą do nich owies, łupiny orzecha włoskiego, ziarna kawy, pestki owoców pestkowych (takich jak brzoskwinie) i skały wulkaniczne. Ponieważ te mikrośrodki złuszczające są organiczne, większość ludzi wierzy, że nie zaszkodzą ich układowi septycznemu. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​większość z nich nadal może stać się zawieszonymi ciałami stałymi. Chociaż są organiczne, nie rozkładają się wystarczająco szybko, aby zapobiec zatorom w systemie oczyszczania wtórnego.

Bezpieczne alternatywy, które nadal są dobre dla Twojej skóry

Rozumiemy urok złuszczania – młodzieńcza, promienna skóra wygląda dobrze na każdym. Znalezienie złuszczającego peelingu lub płynu do mycia, który jest nie tylko dobry dla Twojej skóry, ale także bezpieczny dla układu septycznego, może być pewnym wyzwaniem. W końcu wiele z tych produktów zawiera nie tylko mikrokulki i mikrośrodki złuszczające, które mogą być zabójcze, ale są one również na bazie oleju, co stwarza zupełnie inny zestaw problemów dla twojego systemu. Polecamy peelingi cukrowe lub solne , które świetnie pielęgnują skórę, a jednocześnie są bezpieczne dla układu septycznego. Sól i cukier łatwo rozpuszczają się w wodzie i nie stanowią zagrożenia dla bakterii w twoim systemie.