Aktualności

Dożynki Gminno – Parafialne w Szczytnikach

  • Aktualności

Rekordowa ilość 10 namiotów-stoisk biesiadnych przygotowanych przez gminne koła KGW oraz udział przedstawicieli wszystkich 31 sołectw gminy Szczytniki w przekazaniu chlebów dożynkowych, to najlepszy dowód na to, że pomimo rocznej przerwy w organizacji Dożynki Gminne to najważniejsze wydarzenie kulturalno-społeczne w naszej gminie.

22 sierpnia na placu i boisku przy OSP w Szczytnikach  największe święto wszystkich rolników, ogrodników i sadowników już od wczesnych godzin porannych zgromadziło przedstawicieli sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich przygotowujących stoły, barwne dekoracje, ustawiających własne namioty i miejsca do siedzenia dla gości.

O godzinie  14.00, gdy stoły już były przygotowane na wizyty gości i biesiadników, pod scenę uroczyście zajechał konny korowód dożynkowy przywożąc gospodarzy uroczystości Wójta Gminy Szczytniki Marka Albrechta i Proboszcza Parafii w Szczytnikach ks. Kanonika Grzegorza Modrzyńskiego, dla którego były to jednocześnie pierwsze Dożynki Gminno-Parafialne w naszej gminie. Nie zabrakło także w korowodzie Starościny i Starosty Dożynek z chlebami dożynkowymi. A byli nimi w tym roku Kamila Leszka prowadząca rodzinne gospodarstwo rolne w Chojnie oraz  Krzysztof Leszka prowadzący wspólnie z żoną gospodarstwo rolno-ogrodnicze w Szczytnikach.

Część obrzędową Dożynek rozpoczęła tradycyjnie już Kapela Złote Kłosy, a delegacje gminne złożyły na specjalnych stogach ze słomy sołeckie chleby oraz wieńce dożynkowe do poświęcenia podczas Mszy św. Dożynkowej, która właśnie się rozpoczynała. W trakcie Mszy swoje dary dożynkowe złożyły także sołectwa będące bezpośrednio w  Parafii w Szczytnikach.

Po mszy powróciliśmy do ludowego obrzędu dożynkowego,w który doskonale wprowadziła nas muzycznie Kapela Złote Kłosy, odpowiednio dobierając repertuar  pieśni i piosenek o tematyce dożynkowej. W trakcie obrzędu dożynkowego, gdzie jak nakazuje  tradycja  częstowano wszystkich zgromadzonych chlebem dożynkowym i obtańczono dożynkowe wieńce, był także czas na przemówienia gości i gospodarzy, które rozpoczął Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht mówiąc o trudzie i dumie pracy polskiego  rolnika ale także dziękując wszystkim, którzy organizacyjnie bądź też finansowo pomogli w organizacji tegorocznych dożynek.

Na scenie pojawiła się także Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odczytując specjalny list jaki do rolników naszej gminy z okazji tak ważnego święta rolniczego wystosował Premier Mateusz Morawiecki. Należy nadmienić, że to już kolejna wizyta Pani Minister w naszej gminie w ciągu trzech miesięcy, co niewątpliwie świadczy o sympatii, jaką Pani Minister Marlena Maląg obdarzyła nasz region i gminę Szczytniki.

Wśród gości Dożynek, którzy także  skierowali ze sceny swoje słowa do mieszkańców gminy byli również Poseł Tomasz Ławniczak, Wice -Marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wraz z radnym Sejmiku Andrzejem Plichtą, Wice -Starosta Powiatu Kaliskiego Zbigniew Słodowy wraz z radnymi powiatowymi Benedyktem Owczarkiem, Alicją Skrzybalską, Krzysztofem Dziedzicem i Henrykiem Kurkiem. Specjalne dożynkowe listy nadesłali także Posłowie Piotr Kaleta, Jan Mosiński i Jan Dziedziczak oraz Burmistrzowie Opatówka, Koźminka i Stawiszyna i Wójt Gminy Lisków.

Po zakończeniu części obrzędowej poprzedzonej częścią religijną, przyszedł czas na część biesiadną dożynek, gdzie o „jadło” zadbały KGW Sobiesęki Drugie, KGW Szczytniki, Popów, KGW Kuczewola, KGW Staw wraz z sołectwami Kościany-Lipka i Cieszyków, KGW Tymieniec, KGW Mroczki Wielkie, KGW Niemiecka Wieś, KGW Marcjanów, KGW Iwanowice oraz KGW Krowiczanki.

Goście tłumnie ruszyli na stoły biesiadne, a muzycznie na scenie swoje koncerty prezentowali Kapela Złote Kłosy, Orkiestra Dęta OSP w Iwanowicach pod batutą nowego, niezwykle energicznego kapelmistrza Adriana Militowskiego a także muzyczna gwiazda wieczoru After Party, którego znane przeboje śpiewano tłumnie pod sceną skacząc, tańcząc i polując na płyty wykonawcy rzucane w stronę publiczności, na których po koncercie można było zdobyć autografy gwiazdy.

Muzycznej całości tegorocznych Dożynek dopełniła biesiada muzyczna w wykonaniu Kapeli Dysonans, jak zwykle niezawodnej muzycznie i doskonale trafiającejw  gusta bawiącej się pod sceną publiczności, o czym najlepiej świadczy fakt, że z planowanych 1,5 godziny występu Kapeli zrobiło się 2,5 godziny grania i zabawy. Reszta zabawy nocnej już pozostała w rękach i głosie DJ Artura także doskonale bawiącego znanymi przebojami  wszystkich tańczących do północy.

Tegorocznym Dożynkom Gminno-Parafialnym towarzyszyły także dwie dodatkowe akcje gminne pierwsza związana była z ogólnopolską akcją szczepienia przeciw COVID19 , z której podczas dożynek skorzystało ponad 40 osób. Natomiast druga akcja dotyczyła zbierania funduszy na leczenie kilku miesięcznej Jagódki, mieszkanki naszej gminy, chorej na SMA. Podczas całego dnia dożynkowego zbierano datki do puszek, podczas korzystania z dmuchańców i malowania twarzy, które były darmowe dla dzieci , także każdy był zobowiązany do symbolicznej wpłaty na pomoc dla Jagódki, można było skosztować pysznych wypieków, nabyć śliczne pluszaki. Wszystko to pozwoliło na zgromadzenie dla Jagódki na jej leczenie kwoty ponad 18.700 zł. Za tę pomoc rodzice dziewczynki i organizatorzy akcji wszystkim bardzo dziękują.  Już teraz także możemy poinformować, że 25 września na zakończenie lata i jednocześnie w pobliżu urodzin Jagódki odbędzie się w Szczytnikach jeszcze jeden Festyn charytatywny,  w którym swój udział zapowiedziała także jedna z gwiazd discopolo.

Uroczystości dożynkowe nie mogłyby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie kilkudziesięciu osób o których w swoim przemówieniu wspominał Wójt Gminy  – Strażaków OSP ze Szczytnik, Kuczewoli i Marcjanowa, pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, Kapel i Orkiestry oraz sponsorów niżej wymienionych, którym bardzo za zaangażowanie i pomoc dziękują organizatorzy:

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej Oddział w Szczytnikach

EKO-WIKING BARTOSZEK NOWAK SPÓLKA JAWNA SZCZYTNIKI 

PPHU KONRAT KAROL DREWNIAK SZCZYTNIKI 8  

PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA MIASTA EKO SPÓŁKA Z O.O. 

PHU MAJA II Poznań Opatówek 

GS Samopomoc Chłopska W Szczytnikach z/s w Radliczycach 

JUSZCZAK ZBIGNIEW ul. ROMANÓW 3A 98-235 ROMANÓW 

PPUH RECO Remigiusz Kaźmierczak Opatówek

Rol DrógRoboty Drogowe i Budowlane Rafał Świątek Rajsko

Hurtownia Wawrzyniak  Niedźwiady

WIOLETA NOWAK SZCZYTNIKI 22 

MAXIMUS BROKER SPÓŁKA Z O.O  TORUŃ

Piano Wera Arkadiusz Jakubek Renowacja i Naprawa Pianin i Fortepianów Krowica Zawodnia

GOSPODARSTWO Rolno-Ogrodnicze Barbara i Roman  KOPEĆ  TRZĘSÓW 12

 
PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE CHOJNACKI Hurtownia ROLNO-OGRODNICZA Chojnacki Opatówek

SKR Szczytniki 

Handel Art. Do Produkcji Rolnej KRYSTYNA FILIPOWSKA ul. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO 27 BRZEZINY

PHU WETERYNARIA ANDRZEJ KUPAJ I JAN ZIÓŁKOWSKI Szczytniki

GOSPODARSTWO ROLNO-OGRODNICZE DARIUSZ i DARIA ALBRECHT      POPÓW 91 

Andrzej Kliber Sklep Wielobranżowy Radliczyce

DOMINO Agnieszka Skurczak Chojno

WIKTOR PIĘTKA RAJSKO 2 

BIURO RACHUNKOWE HONORATA WALIŚ CHEŁMCE

PHU Kubiccy Robert Kubicki Szczytniki

Pokazy Barmańskie Szymon Koszal Iwanowice

Dromax Usługi Drogowo-Budowlane Krymarys Wojciech Chełmce

Lidia Horti Logistic Mirosław  Gimla Opatówek

Gospodarstwo Rolno Ogropdnicze Dorota i Krzysztof Leszka Szczytniki

FHU NIK-MATTRANS Małgorzata i Adrian Leszka 

Gospodarstwo Rolne Kamilla i Marek Leszka 

Zakład Budowy Dróg Henryk Mocny 

PPUH Budowlanka Paszkowski 

Grzegorz Ostrowski Firma Wielobranżowa Omega Lipka 9 

Skład Opału Marek Chojnacki Marcjanów 

Piekarnia SEZAM p. Janusza Jakubka z Radliczyc

Piekarnia Borek Państwa  Kaźmierczaków

Piekarnia Iwanowice

Zakład Piekarniczo-Cukierniczy p. Jasińskich z Aleksandrii

Pan Stanisław Nowak i Pan Piotr Raczyk Parkingi Szczytniki

5 września 2021r. na dożynkach Powiatowych w Słuszkowie Gminę reprezentowali Państwo Kamilla i Marek Leszka.  

Mariusz Janiak