Aktualności

Piknik Rodzinny w Szczytnikach

  • Aktualności

Tradycyjnie każdego roku pod koniec czerwca, gdy kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje, w Szczytnikach odbywa się Festyn „Szczytnickie Lato”. Jednak w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii impreza nie mogłą się odbyć z takim rozmachem jak w latach poprzednich.

    Nie zapomniano jednak o najmłodszych i ich rodzicach i w sobotę  26 czerwca z powodzeniem zorganizowano na boisku przy OSP w Szczytnikach Piknik Rodzinny. Organizatorem letniego spotkania rodzinnego był Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht, który do współpracy zaprosił  Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg. Ministerstwo Pani Maląg organizuje tego lata cykl takich spotkań plenerowych, a ponieważ, jak powiedziała Pani Minister w Szczytnikach czuje się bardzo dobrze i chętnie tutaj przyjeżdża, więc na mapie Pikników Rodzinnych nie mogło zabraknąć naszej gminy.

    Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych: na boisku pojawił się specjalny plac zabaw z atrakcjami, namioty, malowanie twarzy i kolorowe bajkowe tatuaże. Były także pokazy baniek mydlanych i plecione wielokolorowe warkoczyki. Wszędzie ustawiały się kolejki chętnych, ale każdy do końca imprezy miał okazję skorzystać z atrakcji. A dla spragnionych i głodnych KGW w Szczytnikach i Popowie przygotowało stoisko, gdzie rozdawano wodę, watę cukrową, popcorn i ciasto z własnych wypieków. Jak się okazało samej waty cukrowej wydano ponad 600 sztuk. 

    Goszcząca na Pikniku Pani Mister Marlena Maląg po powitaniu wspólnie z Wójtem Gminy  wszystkich licznie przybyłych mieszkańców gminy, otrzymała pamiątkowe albumy patriotyczne wraz z wielkim podziękowaniem od Wójta Pana Marka Albrechta, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Bogdana Augustyniaka i Pani Dyrektor Honoraty Szymańskiej – za przyznanie zaszczytnej Odznaki Honorowej MERITIS PRO FAMILIA dla Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu. Podziękowanie Pani Minister złożyli również seniorzy z Gminy Szczytniki – za wyjazd do wrocławskiego teatru.

    Artystycznie spotkanie ubarwiły  prezentacje szkolne przygotowane przez uczniów i nauczycieli wszystkich szkół gminy Szczytniki oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Były więc koncerty wokalne młodzieży z Zespołów Szkół w Marchwaczu i Iwanowicach, wakacyjne przeboje śpiewane zawsze przy ogniskach a przypomniane przez przedstawicieli Zespołu Szkół w Radliczycach. Nie zabrakło także pokazów tanecznych  dzieci i młodzieży z grup Galaxy Gminnego Ośrodka Kultury i przedszkolaków z Zespołu Szkół w Szczytnikach między innymi w układach tańca towarzyskiego, co wzbudziło owacje wśród zgromadzonej publiczności. Podobnie zresztą bardzo ciepło zostały przyjęte mini recitale obecnie już absolwentek szkoły w Szczytnikach Anny Czarneckiej i Anny Shkirman-Zimny wspólnie z młodsza siostrą Martą.

Dziewczyny dały popis swoich umiejętności wokalnych, pokazując wszystkim, że warto śledzić ich karierę sceniczną spodziewając się także tych największych sukcesów.

    Po wspaniałych prezentacjach wokalnych i tanecznych oraz także poetyckich mieliśmy doskonałą okazję do obejrzenia pokazu gminastyki artystycznej w wykonaniu dwóch sióstr Katarzyny i Gabrieli Dorabialskich uczennic Zespołu Szkół w Stawie i jednocześnie zawodniczek klubu KKS Kalisz w sekcji gimnastyki artystycznej. Siostry uczestniczą w krajowych i międzynarodowych zawodach bardzo często zajmując miejsca na podium. Oczywiście pokazem zachwyciły także publiczność w Szczytnikach.

    Wszyscy występujący zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zgromadzonym rozdawano także przygotowane przez gminę elementy bezpiecznego wyposażenia rowerzystów – kamizelki i opaski odblaskowe, co z pewnością przyda się także na okres wakacji. Piknik rodzinny zakończyły zabawy muzyczne i konkursy dla dzieci przygotowane na scenie i pod sceną przez specjalną grupę animatorów.

    Koordynatorem przygotowania i organizacji był Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach. A organizatorzy spotkania bardzo dziękują za pomoc w przygotowaniu całości programu Dyrekcjom i nauczycielom szkół gminnych, Paniom z KGW w Szczytnikach i Popowie oraz z KGW w Główczynie oraz strażakom z OSP w Szczytnikach.

(Mariusz Janiak)

Wystąpienie Wójta podczas Pikniku Rodzinnego „Zaczynamy wakacje” w Szczytnikach w dniu 26 czerwca 2021 r.

   Serdecznie witam na pikniku rodzinnym „Zaczynamy wakacje” –  Panią Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg wraz ze swoimi pracownikami, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Bogdana Augustyniaka i Radnych Gminy Szczytniki, Radnych Powiatu Kaliskiego – Panią Alicję Skrzybalską, Pana Krzysztofa Dziedzica i Pana Wincentego Nowaka, sołtysów, dyrektorów i przedstawicieli Zespołów  Szkół, UG, GOPS, OSP, KGW, gości, mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzież, dla których w związku z rozpoczęciem wakacji zostały przygotowane specjalne atrakcje. Jednocześnie bardzo dziękuję koordynatorowi dzisiejszej imprezy Panu Dyrektorowi GOK Mariuszowi Janiakowi oraz wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowanie pikniku.

   Szczególne podziękowania pragnę złożyć Pani Minister Marlenie Maląg, władzom rządowym i samorządowcom – za troskę o polską rodzinę i wychowanie młodego pokolenia, czego wymiernym efektem na terenie naszej gminy jest utworzenie klubiku dziecięcego, a także liczne  inwestycje i programy rządowe, z których w dużym stopniu korzystają również nasi mieszkańcy, np.  – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego gminie przyznano 1100 tys. zł na drogi gminne i 200 tys. zł na modernizację stawu przy UG w Szczytnikach, „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, „Posiłek w szkole i w domu”, „Maluch+”, „Mama 4+”, „Opieka 75+”i wiele innych.  Pani Minister – wielkim wyróżnieniem dla naszej społeczności gminnej jest przyznanie przez Panią  Odznaki Honorowej MERITIS PRO FAMILIA dla Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu  – za krzewienie wartości prorodzinnych i patriotycznych. Bardzo dziękujemy!

   Życzę Pani Minister i wszystkim, którzy podejmują kluczowe decyzje w naszym kraju – dużo wytrwałości w służbie dla naszej Ojczyzny, a także odwagi w dalszym budowaniu cywilizacji życia i sprawiedliwości, opartej na wartościach chrześcijańskich oraz na poszanowaniu wolności i godności każdego człowieka – ponieważ zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II „Polska potrzebuje dzisiaj ludzi sumienia”.

   Szanowni Państwo, drodzy uczniowie – a teraz zaczynamy wakacje; życzę więc wszystkim, pomimo pandemii, pomimo problemów i codziennych trudności – wielu wrażeń i  radości podczas dzisiejszego spotkania, a także wspaniałych wakacji  i słonecznych myśli; dedykując w sposób szczególny uczniom – budzące optymizm słowa Papieża Polaka: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”                            

Wójt Gminy Szczytniki

Marek Albrecht

  Podziękowanie dla Pani Minister Marleny Maląg   
Bardzo dziękujemy Pani Minister za życzliwość i udział w Pikniku Rodzinnym w Szczytnikach, za niespodzianki dla dzieci, omówienie realizowanych działań i programów rządowych oraz propagowanie polskich tradycji.     Jest nam niezwykle miło, że Pani Minister doceniła również nasz gminny samorząd, chyląc czoła, jak to określiła – przed podejmowanymi działaniami przez Pana Wójta i naszych Radnych – w zakresie promowania tradycyjnych wartości i rodziny. Bardzo dziękujemy! Uczestnicy Pikniku Rodzinnego w Szczytnikach