Aktualności

Mieszkańcy gminy Szczytniki – rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i hodowcy – podziękowali za tegoroczne zbiory.

 • Aktualności

W  tym niezwykłym czasie, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i na świecie, tegoroczne Dożynki Gminno- Parafialne ograniczyły się do Mszy św. w podziękowaniu za plony i poczęstunku chlebem dożynkowym bezpośrednio po uroczystościach kościelnych.

         Organizatorami Dożynek Gminnych byli poza Gminnym Ośrodkiem Kultury, mieszkańcy parafii w Szczytnikach, a dokładniej parafianie z Marcjanowa wraz z tamtejszą jednostka OSP i KGW organizujący dożynki parafialne, stąd też uroczystości odbyły się w kościele w Szczytnikach w niedzielę 23 sierpnia.

         Gospodarze Dożynek Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht i proboszcz szczytnickiej parafii ks. Kanonik Mariusz Buczek rozpoczęli tegoroczne święto plonów od powitania delegacji z Marcjanowa z wieńcem dożynkowym, chlebami dożynkowymi oraz bogatym koszem owoców i kwiatów.  Następnie powitano delegacje sołeckie gminy, także z chlebami.  W tym roku byli to przedstawiciele sołectw:

 • Chojno,
 • Cieszyków
 • Głowczyn
 • Guzdek-Daniel
 • Kościany-Lipka
 • Krowica Pusta
 • Krowica Zawodnia
 • Kuczewola
 • Mroczkiw Wielkie
 • Staw
 • Murowaniec
 • Niemiecka Wieś
 • Popów
 • Pośrednik
 • Sobieseki Pierwsze
 • Sobieseki Trzecie
 • Szczytniki
 • Tymieniec

         Po powitaniu ks proboszcz Mariusz Buczek odprawił dożynkową Mszę św.

Na jej zakończenie głos zabrał także Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht.

         Po Mszy na placu przed kościołem rozkrojonymi już chlebami dożynkowymi organizatorzy częstowali wszystkich przybyłych. Podawano także, specjalnie upieczone na ten dzień przez Panie z KGW w Marcjanowie, ciasta dożynkowe i chłodne napoje oczywiście z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Swój koncert zagrała także Orkiestra Dęta OSP w Iwanowicach wraz z tańczącą grupą marżonetek.

W ten sposób zakończyły się tegoroczne wyjątkowe dożynki gminne.

Wszyscy zgromadzeni żyli jednak nadzieją, że kolejne, za rok, odbędą się już w normalnej formule.

Mariusz Janiak